Velikonoce (maďarsky Húsvét) jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků.
Tak jako v Čechách a na Moravě i v Maďarsku je tradicí, že dívky zdobí vajíčka, kterými obdarovávají koledníky. Chlapci chodí s veršovačkou za děvčaty a polévají je vodou či kolínskou.
Na děti čekají malovaná vajíčka a čokolády, které jim přinesl velikonoční zajíček.
Tak jako u nás jsou určitá jídla typická, pro tento svátek, tak i v Maďarsku mají své speciality. Tradičně se zde dělá velikonoční cop, který bychom mohli přirovnat k naší vánočce, dále jehněčí maso, šunka s křenem a vařená vejce.
O Velikonoční neděli pak lidé chodí do kostela s nazdobenými košíky plnými jídla, která si nechávají požehnat.
Velikonoce mají mnoho významů, zmrtvýchvstání Krista, vítání jara či konec půstu, a každý tento svátek prožívá a slaví trochu jinak.
>> Koupit velikonoční šunku <<
Příprava tradiční velikonoční šunky
Šunka je maďarská specialita, kterou si každoročně připravují na velikonoční slavnostní stůl. Vyrábí se z vepřového plecka, které se smotá, naloží do soli, čímž se zakonzervuje, a vyudí se. Šunka není tepelně zpracovaná a proto má vlastnosti jako sušené maso.
Příprava takové šunky je velmi jednoduchá a výsledek je fantastický. Šunku na noc necháme ponořenou ve vodě, aby se z ní odplavila nadbytečná sůl. Po uplynulé době přendáme šunku do čisté vody a přivedeme k varu. Jakmile se voda začne vařit, stáhneme plamen a šunku vaříme pomalu.
Uvařenou šunku poznáte tak, že do ním píchnete vidličkou a nebo špejlí. Maso by mělo být měkké a křehké. Někde se uvádí, že kilogram šunky se vaří zhruba hodinu.
Šunka se tradičně podává s vařenými vejci, zeleninou, cibulí a křenem.
Vývar, který vám zbyde po dovaření šunky, lze následně použít do základu fazolové polévky, která je v Maďarsku také velmi oblíbená.
A jak slavíte Velikonoce vy?
Napište nám na eshop@madarske-delikatesy.cz