Doprava ZDARMA od 1500,- Kč

bližší informace k dopravě naleznete ZDE

Přivezli jsme z Maďarska nová tokajská vína

tokajská vína

Skloubit požadavky moderní doby a zároveň odkaz k tradici nemusí být vždy jednoduché. Ba naopak to někdy dokáže velmi potrápit. Své o tom vědí i lidé z vinařství Paangold, kteří se mezi veřejnost snaží dostat takové tokajské víno, které je hodné své slávě.

 

„Slavná tokajská réva a nektar jsou zmíněny dokonce i v maďarské státní hymně „Himnusz“.“

 

Tokajské víno je pojem známý po celém světě. Nejznámější tokajská vína jsou "ta hodně" sladká (pozdní sběr a Aszú, Putová), ale nalezneme zde i suchá vína (samorodná a Furmint).

Typickou chutí tokajských vín jsou medové tóny, sušené ovoce (především fíky či datle), ale na jazyku můžete objevit i chuť ořechů, kávy či karamelu (a mnoho dalšího). I barva bývá velmi specifická a pohybuje se od žlutě medových až po jantarově nahnědlé odstíny.

Označení Aszú naleznete u výběrových, Putnových vín. Putna byla dříve používaná nádoba pro sběr hroznů. Pro tento druh vína se však sbírají hrozny, které jsou napadené ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Tato plíseň způsobuje vyšší cukernatost bobulí, proto jsou tokajská putnová vína tak charakteristicky sladká. Podle toho, kolik puten bylo naplněno vybranými bobulemi pro výrobu nektaru, takové označení nese i finální nápoj (od 3 do 6 Puttonnyos).

 

"Naše vína Aszú se připravují tradičním způsobem, přidáním 5 nebo 6 Puten (maďarsky: puttony) botrytizovaných hroznů (maďarsky: Aszú, eponym pro typ vína) do mladého vína téhož ročníku. Přestože minimální předepsaná délka zrání Aszú jsou 2 roky, naše víno tráví v dřevěném sudu déle."

 

paangold tokaj

Putnová Aszú vína nejsou vhodná pro běžnou konzumaci. Skvěle se hodí ke sladkým dezertům či Foie gras, ale na běžnější pití se doporučují méně sladká vína, jako jsou třeba právě ta Szamorodná.

Nová tokajská vína v naší nabídce můžete zakoupit na našem eshopu či v našich provozovnách, které naleznete v Praze, v Pardubicích či v Ústí nad Orlicí.

Kdo má rád chuť Tokaje, jistě bude zážitkem z našich nových vín velmi potěšen.

Zpět do obchodu