Doprava ZDARMA od 1500,- Kč

bližší informace k dopravě naleznete ZDE

Příběhy egerských vín

Egri Bikavér superior (červené výběrové víno)

 Znáte vína z Egeru? Víte podle čeho nesou svůj název a jaký význam mají nejenom pro obyvatele této vinařské oblasti? 

Legenda o Býčí krvi

Existuje více verzí o původu Egri Bikavéru (neboli egerské Býčí krvi), všechny však odkazují na rok 1552, kdy bylo obléhání Egerského hradu Turky.

V té době byl velitelem hradní stráže István Dobó. Když vše vypadalo pro Maďary beznadějně, otevřel sklepení a štědře servíroval víno svým vojákům. Egerští vojáci pili víno tak horlivě, až jim rudě zbarvený nápoj stékal po bradě.

Egri Csillag superior (bílé výběrové víno)Turci, kteří hrad brali útokem zahlédli tyto Maďarské vojáky s rudou tekutinou stékající na tváři i oděvu. Turky jejich vzhled vylekal, neboť se domnívali, že obyvatelé Egeru popíjejí býčí krev, čímž dostávají více síly. 

 

Egerské hvězdy

            Egri Csillag neboli Egerská hvězda. "Ha Egerbe utazol, kövesd az egri csillagot!" - "Když cestujete do Egeru, stačí následovat egerské hvězdy." Tato věta se šířila po celé zemi, díky chatám hlídek, které vznikaly v Egeru.

Sídla hlídky byla osvětlená pochodněmi, jež měly sloužit jak k obraně, tak osvětlení tamních cest. Tyto cesty se tak staly pro poutníky vyhlášené. Neboť jejich cesta nemusela končit kvůli temné noci.

 

Legenda o Egerské dívce (Egri Léanyka)Egri Leányka (bílé maďarské víno)

V Egeru dostávali knězi jako poděkování za požehnání dětí víno do církevních vinic. Z těchto vín vznikla nová odrůda a knězi této odrůdě toužili dát nové označení. Díky tomu, že v daném období se rodilo nejvíce dívek, rozhodli se vybrat jméno dívčí, nejběžnější a nejhezčí dívčí jméno. Ale kvůli hádkám, které nastaly při hlasování o onom jméně, se nakonec víno pojmenovalo Egri Leányka neboli Egerská dívka.

 

Význam vína Várvédö

Jméno Várvédö představuje obránce pevnosti a připomíná nám hrdiny, kteří bránili Egerský hrad proti Turecké armádě.

Toto víno bylo poprvé vytvořeno k příležitosti 450. výročí obrany Egerského hradu a stalo se symbolem vinařství Tóth Ferenc Egri Borvár, neboť právě zde bylo zrozeno.

Zpět do obchodu